Vyberte stránku

Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.

SBĚRNÝ DVŮR ČÍSLO 4

Je hotovo a čtvrtý sběrný dvůr je připraven k otevření. Nový sběrný dvůr bude zprovozněn v areálu letiště Planá. Kapacita sběrného dvora je dimenzována i pro občany okolních obcí. Zázemí sběrného dvora vybavila a zařídila společnost FCC České Budějovice, která jej také bude provozovat. Od 23. června budou mít lidé další možnost zbavit se zdarma nepotřebných věcí. Sběrný dvůr je určen pro odkládání vybraného tříděného odpadu z domácnosti, dále pak pro odpady ze zahrad. Jedná se například o nábytek, koberce či sanitární keramiku, odpad ze zahrad, kovy, papír, sklo, kompozitní obaly, nebezpečné odpady, vyřazená elektrozařízení jako mikrovlnné trouby, PC nebo pračky či  chladničky.

Pro připomenutí:
* další stálé sběrné dvory jsou v ulicích Dolní, Plynárenská a na Švábově Hrádku;
* otevírací dobu mají všechny dvory stejnou, včetně nově otvíraného.

duben – říjen
Po – Pá 8:00 – 20:00
So 8:00 – 12:00
Ne 8:00 – 11:00

listopad – březen
Po – Pá 8:00 – 18:00
So 8:00 – 12:00
Ne 8.00 – 11:00

PROBUDĚJ(OVI)CE

Podporu získalo 26 projektů participativního rozpočtu PROBUDĚJCE. Z 35 formálně schválených projektů se do další fáze, kterou je posouzení proveditelnosti, posouvá 26 projektů, z toho 11 malých s limitem rozpočtu do 700 000 korun a 15 velkých s limitem rozpočtu do 2 milionů korun. Projekty vyhodnocené jako „proveditelné“ či „proveditelné s úpravami“ postoupí do finálního říjnového druhého již ostrého hlasování. V něm občané Buděj(ovi)c rozhodnou, které projekty netůstanou jen v návrhu. Přehled podpořených projektů je na www.probudejce.cz v Galerii projektů. Podrobné informace o posuzování proveditelnosti jsou přístupné na probudejce.cz/posuzovani-projektu.

NÁDRAŽNÍ BUDOVA

Oprava vlakového nádraží v Českých Budějovicích se prodraží o víc než 20 procent z původní ceny, která byla 689 milionů korun bez daně. Příčinou jsou vícepráce, s nimiž projekt nepočítal. Oprava příjezdové haly bude hotová do konce roku 2022, ostatní práce potrvají do léta 2023. Správa železnic začala nádraží modernizovat v červnu 2020. “Na co jsme sáhli, to se – obrazně řečeno – zbortilo. Ta rekonstrukce má mnoho víceprací. Do toho musíme pořád ctít, že se jedná o památkově chráněný objekt,” řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Dodal, že příjezdovou halu dokončí firmy nejpozději v prosinci, kdy začne platit nový jízdní řád.

Vznikne i nový hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy. Celá trasa z podchodů pod nástupišti přes budovu až na Lannovu třídu bude plně bezbariérová. Při opravě nádraží se změní a zlepší provozní prostory, upraví plochy pro komerční využití, zmodernizují veřejně přístupná místa, vznikne i administrativně provozní zázemí pro zaměstnance Správy železnic. Na nejfrekventovanějších místech budou obchody. Jedna z bran do města získá po mnoha letech podobu, jakou si jihočeská metropole zasluhuje. (Zdroj: 16.06.2022 seznam.cz – ČTK)

MISCELLANEA

O BUDVARU. Vládní strana TOP 09 vytáhla téma privatizace některých státních podniků včetně pivovaru Budějovický Budvar. Strana ve svém usnesení vyzvala k prodeji státního majetku, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí. O možné privatizaci českobudějovického pivovaru Budvar se hovořilo už dříve a předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se vyslovila pro jeho prodej i před volbami do Poslanecké sněmovny. Podle ní by totiž stát neměl provozovat hotely či vařit pivo. „Není k tomu jediný racionální důvod,“ řekla deníku Právo. Ale je. Jen je třeba slepě nestřílet a přemýšlet. Pořád není tak ouvej, aby se musel prodávat majetek, který má nějakou hodnotu. Konsolidace veřejných financí je něco jiného, než rozprodávání toho, co šlape. Mnoho povyku kolem toho bylo. A pro toho, kdo byl alespoň jednou v Buděj(ovi)cích muselo být jasné, že to dopadne jako vždycky. Nic se prodávat nebude. Budvar není na prodej. Proč taky. Není pro to jeden jediný racionální důvod. (Zdroj: echo24.cz/a/SQw6w/top-09-chce-prodat-budvar-je-to-jako-by-saudove-prodali-ropna-pole-protestuje-ministr)

IKEA. Nábytkářský řetězec Ikea začne nově vykupovat použitý nábytek i v regionech. Půjde o osm výdejních míst, mimo jiné i v Českých Budějovicích. Nabídnou tam i náhradní díly ke svým výrobkům. Nabídku použitého nábytku bude možné vyhledat i online na webu Ikea. Město, kam lidé použitý nábytek odvezou, si zvolí v rámci služby Druhý život nábytku předem ve formuláři na internetu. Tato služba bude za 49 korun. (Zdroj: 12.06.2022 aktualne.cz – Ekonomika)

BOSCH SLAVIL V BUDĚJOVICÍCH TŘICÁTINY. Za vše mluví čísla. Bosch má v Budějovicích obrat 17,7 miliardy korun a více než 700 lidí ve výzkumu a vývoji – chytrých hlav z celého světa žijících a tvořících v našem městě. V roce 2019 bylo otevřeno technologické centrum.

POD ČAROU

PLYN DO ČESKA Z TERMINÁLU V NIZOZEMSKU. Česká republika ve spolupráci se skupinou ČEZ získala část kapacity v připravovaném terminálu na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku. Zatím není jasné, jak velkou část kapacity LNG terminálů ČEZ jménem státu v tendru získal. Ministerstvo průmyslu ani mluvčí polostátního podniku Roman Gazdík věc nekomentovali. Ministr Síkela již dříve uvedl, že Česko má zájem o jednu až dvě miliardy metrů krychlových kapacity. Roční spotřeba Česka se pohybuje kolem 9 miliard kubíků zemního plynu. Odborníci ČTK již dříve řekli, že jednání s Nizozemskem by mohlo být pro ČR strategické. Ekonom společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že výhodou Nizozemska je to, že má nejen jednu z největších těžeb zemního plynu v EU, ale také jednu z největších kapacit pro přijímání LNG. Navíc má Nizozemsko podle něj rozsáhlou plynovou infrastrukturu. (Zdroj: denikn.cz/902628/cesko-ziska-branu-pro-plyn-ze-zamori-vyhralo-soutez-v-nizozemsku/?ref=tit1)

S pozdravem a přáním pevného zdraví